Türkiye Gezileri

Türkiye, Ankara Gezilecek Yerler

Ankara, Türkiye

Ankara, Türkiye Gezilecek Yerler

Türkiye’yi ilk kez ziyaret edenler, İstanbul’un aslında Ankara bulunduğu vakit ülkenin başkenti bulunduğunu varsaymakla sık sık hata yaparlar. Ben de bu gözetimden suçluydum.

Ankara’nın New York, Los Angeles ve Chicago hariç ABD’deki fazlası kentden daha büyük bulunduğunu biliyor muydunuz?

Daha da çarpıcı olan, Ankara’nın 1990 senesinden bu yana nerdeyse iki katına çıkması. Binlerce sene süren olağanüstü derecede değişik bir tarihle birleştiğinde, bu tür bir büyüme ve gelişme, eski gelenek ve çağdaşizasyonun enteresan bir eritme potası oluşturuyor.

Gerçek olalım – Ankara, seyrek, dünyanın her yerinden en iyi seyahat noktalarının listesini yapar. Heck, seyrek de olsa dünyadaki en çok ziyaret edilecek yerlerin listesini yapar.

İşte Ankara’da yapılacak birkaç şey var.

1. Anıtkabir – Atatürk Türbesi

Zengin anıtına ilk şahit bulunduğunuzda Atatürk’ün mirasının büyüklüğü kimse tarafından tartışılamaz. Büyüklüğü ve ihtişamından etkilenmemek gerçekten çok zordu bizim için.

Bana Hanoi, Vietnam’daki Ho Chi Minh Mozolesi’ni hatırlatıyor ve ziyaretçilerine de benzer bir mesaj gönderiyor.

Bu abartılı mezar ve anıt Ankara kenti amacıyla bilhassa mühimdir, zira Ankara’yı ülkenin yeni başkenti olarak belirleyen yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin devrimci kurucusu ve ilk diğernı Atatürk’tür.

Ölümünün 69. senedönümünde, Modern Türkiye’nin Babasına saygı göstermek amacıyla 550.000’den çok insan türbeyi ziyaret etti. Bir an amacıyla düşünün.

Atatürk hakkında daha fazla bilgi isterseniz buraya tıklayın

2. Ankara Kalesi’ni keşfedin

Ankara’nın panoramik kent görünümü amacıyla Ankara Kalesi’ne gidin. Ankara’nın Eski Mahallesi’ndeki Ulus Bentderesi İlçesi’ndedir.

Ankara, kentin her yönüne dağılmış fazlası enteresan arkeolojik alana sahiptir, fakat kaleyi çevreleyen yalnızca birkaç yapı kalkınma iştahından kurtuldu.

Kale, Eski Ankara’yı çevrelemektedir ve girmekte ve araştırmakta serbesttir. Ancak, ilgi edin, beceriksiz yürüteçleri ya da felç edici bir yükseklik korkusu olanları güvenliğini sağlamak amacıyla rastgele bir engel ya da korkuluk yoktur – ve uzun bir yol var.

3. Ankara-Eski Mahallenin sokaklarında dolaşın

Ankara Kalesi ziyaretinizi tarihi Eski Mahalleler yürüyüş turu ile birleştirin.
Sıkı tek şeritli parke taşı yolları, eski kırmızı çatılı Osmanlı evlerini, kalın güçlendirilmiş duvarları ve mücevherlerden su borularına ve tekstil ürünlerine kadar her şeyi satan komplike ticaret mağazalarını meydana çıkarır.

En azından Ankara standartları amacıyla turistik bir alandır (fakat İstanbul’un Eski Mahallelerinden çok daha az meşgul). Çok pahalı restoranlar ve ucuz hediyelik eşya ve ıvır zıvır satan sokak touts vardır. Buradaki tüccarlar sıkı pazarlık gerçekleştirmekten hoşlanıyorlar, bu yüzden ruhlu bir pazarlık gerçekleştirme istiyorsanız, Ankara’nın bu kısmının keyfini çıkaracaksınız.

4. Ankara-Trendy Kızılay’da sosyalleşin

Kizilay, sayısız sayıda perakende satış mağazası, büyük mağazalar, açık hava pazarları, şık restoranlar ve baş döndürücü gece kulüpleri ve barları ile Ankara’nın iş ve sosyal ortamının merkez üssüdür.

Ankara’nın kent merkezidir, yoğun bir ulaşım merkezi ve Ankara’nın gençleri amacıyla bir mıknatıs.

Kızılay Meydanı, görülmeye değer fazlası mühim anıt ve anıta da ev sahipliği gerçekleştirmetadır. Uzun bir açık veranda oturumundan sonra yakındaki Atatürk Meydanı, Güven Parkı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni keşfederek öğle yemeğinizi yakın.

5. Ankara-Kocatepe Camii’nin zarafetine hayran kalın

Çarpıcı, görkemli, güçlü, baştan çıkarıcı, muhteşem, parlak.

Seçtiğiniz önad ne olursa olsun, Ankara’nın en büyük ve en çarpıcı ibadethanesinin tarzını ve zarafetini doğru bir şekilde yakalamaya yaklaşmayacak.

6.Ankara- Atakule Kulesi’nden panoramik manzaralar

Çankaya’nın şık ve çağdaş alış veriş bölgesinde yer alan Atakule Tower, ziyaretçilere kentin en yüksek bakış açısını sunuyor. Şüphesiz, yukarıdaki fotoğrafın gösterdiği gibi Atakule’den panoramik manzaralar kentin en iyisidir.

Roma, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerinin bu toprakları bir vakitler eve dönüştürdüğünü bilerek kenti kuş perspektifinden görmek gerektiğince enteresan.

Yakından bakarsanız, yukarıdaki fotoğrafta Kocatepe Camii’ni görebilirsiniz – en solda bulunur.

Ankara’yı ziyaret eden herkes amacıyla Kocatepe Camii’ni ziyaret etmek şart.

7. Anadolu Medeniyeti Müzesi

Orta Anadolu’daki tartışmasız en mühim müze olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Paleolitik ve Neolitik çağlardan paha biçilemez yapıtlar içeriyor. Hem de Hatti, Hitit, Frig, Urartu ve Roma uygarlıklarından yapıtlar içermektedir.

Bazı insanlar bu müzeyi ziyaret etmek ve güzel koleksiyonuna şahit olmak amacıyla Ankara’ya gider.

Müze, Ankara Kalesi’nin güney tarafındaki güzel restore edilmiş iki Osmanlı binasının içersinde yer almaktadır. Ankara Kalesi, Ankara Kalesi, Eski Mahalle ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni bir günde kolayçe ziyaret edebilirsiniz.

8. Biraz lezzetli Sokak Eti yiyin!

Türk yemekleri Orta Doğu, Orta Asya ve Balkan mutfağını birleştiren gerektiğince çeşitlidir. Her damak amacıyla bir şeyler sunar. Bununla birlikte, vejetaryenler kendinizi eskiden uyarılmış olarak kabul ediyor – Türk yemekleri tamamiyle etle ilgili.

Bu ifadeyi doğrulamak amacıyla yukarıdaki fotoğraftan diğer bir yere bakmayın.

Şimdi bu çok büyük bir et şiş! Kızılay’daki otogar (Otogar) yakınındaki bu ulusal Dönerci, Ankara’nın süregelen olarak tanınan ağız sulandıran yemeği olan ünlü döner kebapını servis ediyor.

Türkiye hakkında daha fazla yazı için buraya tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı