Türkiye Gezileri

İnsanlığın Başkenti İstanbul

BİR BAKIŞTA İSTANBUL VE DOLMABAHÇE

BİR BAKIŞTA İSTANBUL

İstanbul , Türkiye’nin ekonomik, finansal ve kültürel merkezidir. Aynı vakitte 15 milyondan çok nüfusu ile ülkenin en büyük şehridir ve bu da onu Avrupa ve dünyanın en büyük şehirlerinden biri durumuna getirmektedir. Bu amaçlarle İstanbul gibi bir şehirin Türkiye’nin başşehiri olduğunu varsaymak naturaldır, ama değildir. Bu fark Ankara’ya gidiyor.En beğendiğim yerleri sizlere anlatacağım. Dolmabahçe ,sultanahmet, ve bir çoğu bu yazıda.

Boğaz’ın her iki yanısıra yer alan İstanbul’u coğrafi olarak enteresan kılan, iki kıtada yer alan bir avuç şehirden biri olması. Kentin batı yarısı Avrupa’da, doğu yarısı Asya’dadır. Asya yakası büyük ölçüde konuttur, bu amaçla şehirin başlıca turistik yerlerinin çoksının Avrupa yakasındaki iki semtte kümelenmiş olduğunu fark edeceksiniz. SultanAhmet ve Beyoğlu. Kenti ilk kez ziyaret edenler vakitlerının çoksını bu iki bölümde geçirecekler.

İstanbul tarih ve kültürle dolu bir şehir, bu yüzden orada görülecek ve yapılacak çok şey var. Mozaik ve fresklerle  bezenmiş Bizans kiliselerinden, gök yüksekliğindeki minarelerin süslediği görkemli camilerine kadar İstanbul sizi her fırsatta büyüleyecek bir şehir.Dolmabahçe sarayını görünce lütfen çıldırmayın 🙂

İSTANBUL’U ZİYARET ETMENİN EN İYİ ZAMANI

İlkbahar (Mart-Mayıs), İstanbul’u ziyaret etmek amacıyla en ideal vakitdır, sonrasında Sonbahar (Eylül-Kasım) gelmektedir. Her iki mevsimde kalabalık daha ince ve hava ılımlı, fakat Sonbahar İlkbahardan daha çok yağmur görüyor. Kasım ayı ilk haftalarında gittik ve hava mükemmeldi. İçinde yalnızca bir t-shirt ile hafif bir ceket gezmek rahat. Birkaç gün bulutlu ama katiyen yağmur yağmadı.

Başlangıçta Hollanda’dan değil, Türkiye’den gelen lale hayranları, Uluslararası Lale Festivali’nin Nisan ayında şehir vakitınce milyonlarca lale açan çiçeklerle yapıldığını bilmekten memnuniyet duyacaklar.

MAR-MAY: İstanbul’u ziyaret etmek amacıyla en iyi vakit. Hava oran olarak ılık ve kurudur ve şehir renklerle çalkalanacaktır. İstanbul’u bir ileri ziyaretimizde lale festivaline katılmak muhakkak Nisan ayında olacak.

HAZİRAN-AĞUSTOS: Yılın en yoğun vakityi olmanın yanı sıra, Haziran-Ağustos arasında gerektiğince sıcak ve nemli olabilir – 28 ° C / 82 ° F’ye kadar. Hatlar bu vakit zarfında en uzun ve fiyatları zirvede.

SEPT-NOV: İlkbahar gibi sonbahar da İstanbul’u ziyaret etmek amacıyla harika bir vakitdır. Hava sonbaharda açıklandığı gibi daha yağmurlu olmasına karşın benzerdir. Bahar’ın Lale Festivali varken Sonbahar, her ikisi de Kasım ayında olan Akbank Caz Festivali ve İstanbul Tiyatro Festivali gibi festivallerden de pay alıyor.

ARALIK-ŞUB: Aralık-Şubat ayları İstanbul’da düşük sezon. Yılın en ıslak ve en soğuk vakityi, bu yüzden ideal şekilde giyindiğinizden emin olun. Yağmurlu ve karlı olabilir ve sıcaklıklar 3 ° C / 37 ° F soğukluğa düşer.

1.İstanbul – SultanAhmet’in En Popüler Turistik Merkezlerini Ziyaret Edin Daha sonra Dolmabahçe sarayına bakarız.

Yukarıda açıklandığı gibi SultanAhmet, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı ve SultanAhmet Camii gibi şehirin en mühim cazibe merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bütün bu yerleri ziyaret etmeden İstanbul’a ilk kez hiçbir ziyaret tamamlanamaz. Saate baskı yapan gezginler, bu turistik yerleri bir günde nasıl ziyaret edebileceğinizi öğrenmek amacıyla alttaki bağlantıyı tıklayabilir. Fakat daha çok vakityinız varsa, onları iki güne yaymak en iyisi olacaktır. Daha çok resim ve bilgi amacıyla İstanbul’daki SultanAhmet Meydanı’ndaki en gözde mekanlara gönderimi denetim edebilirsiniz, fakat burada neler bulabileceğinizin kısa bir özeti:

Ayasofya: İstanbul’un en ikonik yeri ve bir vakitler Hıristiyan omleminin en büyük kilisesi olarak görülüyordu.
SultanAhmet: İstanbul’un en etkileyici camilerinden biri.
Yerebatan Sarnıcı: İstanbul’da yaşam sürdüren en büyük Bizans sarnıcı.
Meydan’da: İstanbul Hipodromu’nun eski yeri.
İbrahim Paşa Sarayı: Etkileyici bir kaligrafi ve kilim koleksiyonuna sahip müze.
Topkapı Sarayı: 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun mahkemesi.
İstanbul Arkeoloji Müzeleri: Ancient Orient Müzesi, Çinili Köşk, Arkeoloji Müzesi.

Bütün bu siteleri kendi başımıza ziyaret ettik, fakat daha derinlemesine bir tecrübe istiyorsanız, rehberli bir tura çıkmak isteyebilirsiniz. Rehberinizi Alın, en tanınmış ikisi İstanbul Turunun Önemli Noktaları ve Yarım Gün Önemli Noktalar Rehberli Turu olmak üzere çoğu değişik İstanbul turu sunmaktadır.

İstanbul’un en gözde turistik yerlerine rehber olmadan basitçe erişmek istiyorsanız, diğer bir alternatif de Büyük Otobüs Turu’na gitmek olacaktır. Benim amacıyla, bu Hop On Hop Off Tours’dan yeni bir şehirle tanışmanın daha iyi bir yolu yok. Çift katlı otobüsler, sizi İstanbul’un en gözde turistik yerlerine götüren rotaları ayarlıyor ve geçiş vakitı vakitınce dilediğiniz kadar atlayıp inebiliyorsunuz. Gerçekten çok ideal.

Sultanahmet benim favorim.

2.İstanbul – Büyük ve Mısır Çarşısı’nda Sultan gibi alış veriş yapın

Büyük ve Mısır Çarşısı, İstanbul’un en tanınmış çarşılarıdır. 3.000’den çok mağazası ile dünyanın en büyük ve en eski kapalı pazarlarından biri olan Kapalıçarşı’da deri eşya, mücevher, halı, giyim, mobilya, seramik ve hediyelik eşya gibi her türlü şeyi satın alabilirsiniz.

Kapalıçarşı’dan gerektiğince ufak olan Mısır Çarşısı, kuru meyve, fındık, baharat, çay, Türk Lokumu ve diğer güzellikler satan aşağı yukarı yüz mağazaya ev sahipliği yapıyor. Her ikisi de SultanAhmet Meydanı’na yürüme mesafesindedir. İstanbul Çarşıları ve Mısır Çarşısı yakınlarındaki ufak ama güzel bir cami olan Rüstem Paşa Camii’nin DIY yürüyüş turu bağlantısını izleyin.

Grand ve Mısır Çarşısı’nı kendi başınıza basitçe gezebilirsiniz, fakat rehberli bir tura katılmak isterseniz, rehberinizi alın. Bir rehber olması, bilhassa Kapalıçarşı’da yardımcı olacaktır zira çok büyük. Rehberinizi Alın’ın Büyük ve Mısır Çarşısı turlarına göz atmak amacıyla bağlantıyı takip edin.

3.İstanbul – Dolmabahçe : Galata Köprüsü üzerinden yürüyün ve Beyoğlu ile Dolmabahçe Sarayı’nı keşfedin

İkonik Galata Kulesi ve Dolmabahçe Sarayı’nın yanı sıra İstiklal Caddesi’ndeki şehrin en moda bulvarına ev sahipliği yapan Galata Köprüsü’nün çevresindeki semtler, SultanAhmet’in vakte bağlı gösterişine göre değişik olan eski ve yeninin enteresan bir karışımını sunuyor. Alışveriş, iyi yemek ve belki de İstanbul’un gece hayatının keyfini çıkarıyorsanız, olmanız gereken yer burasıdır. Daha çok resim ve bilgi amacıyla İstanbul’daki Galata Köprüsü, Beyoğlu ve Dolmabahçe Sarayı’ndaki yazımı denetim edebilirsiniz, fakat burada neler bulabileceğinizin kısa bir özeti:

Galata Köprüsü: Avrupa İstanbulunun kuzeyi ile güneyini birbirine bağlayan köprü.
Galata Kulesi: Şehrin görkemli görünümünı yayınlayan eski gözetleme kulesi.
İstiklal Caddesi: Beyoğlu’nun kalbi ve İstanbul’un en ünlü caddesi.
Dolmabahçe Sarayı: Türkiye’nin en büyük sarayı.Dolmabahçe,Dolmabahçe sarayı

Açıklandığı gibi, bütün bu siteleri kendi başınıza ziyaret edebilirsiniz, fakat bilhassa her yer ile ilgili daha çok bilgi edinmek istiyorsanız, rehberli bir tur da düşünebilirsiniz. Rehberinizin 2 Günlük Öne Çıkanlar İstanbul Turu’nu Dolmabahçe Sarayı, İstiklal Caddesi ve Taksim’i kapsar. Büyük Otobüs Turu da sizi bu yerlere götürecek.Dolmabahçe

4. Şehir Hatları ile Boğaz Gezisi –  Dolmabahçe Manzarası

Gün boyu natural bir Boğaz turuna çıkmak, İstanbul’un çoğu şahsa göre en büyük zevklerinden biridir. Haklılar. Şehir Hatları, İstanbul’un resmi feribot şirketidir ve üç Boğaz Turu – Tam, Kısa ve Ay Işığı (Akşam) sunmaktadır. Kısa Yolculuk sizi iki saatlik bir döngüye çıkarırken, Tam ve Ayışığı Turları altı saat sürüyor ve sizi Karadeniz’den evvelceki son rıhtım olan Anadolu Kavağı’na kadar götürüyor. Su kenarında lezzetli bir deniz ürünleri öğle ya da akşam yemeği yiyebileceğiniz büyüleyici bir kıyı kasabasıdır. Daha çok resim ve bilgi amacıyla Şehir Hatları ile Boğaz Turu’ndaki yazıma göz atın.

Feribot iskelesinde basitçe bir Boğaz turu amacıyla rezervasyon yaptırabilirsiniz, fakat Rehberinizi Alın yolu ile da eskiden bir tur düzenleyebilirsiniz. Bazıları teknede akşam yemeği ve şovla beraber yayılan çoğu Boğaz turu çeşidi sunmaktadır. Rehberinizi Alın’daki Boğaz turu alternatiflerine göz atmak amacıyla bağlantıyı takip edin.

5. Chora Kilisesi Mozaiklere hayret edin

Diğer cazibe merkezleriyle karşılaştırıldığında, Chora Kilisesi yoldan çıktı ama çabaya dşayet. Müzeye dönüştürülmeden evvelce camiye dönüştürülen ufak bir Bizans kilisesi, İstanbul’un en etkileyici mozaikleri olarak adlandırılanlara ev sahipliği yapıyor. Daha çok resim ve bilgi amacıyla İstanbul’daki Chora Kilisesi (Kariye Müzesi) ile ilgili yazıma göz atın.

6. Mutfak Yürüyüşüne çıkın

Türk mutfağı enteresan. Renkli ve nüanslıdır ve ülkenin görünümü kadar detaylı görünür. Ciya Sofrasi’de bir yemeğin keyfini çıkarın ve ne demek istediğimi fark edeceksiniz.

Bütün kendi besin tetkik yaptım ama gez, bir yemek turuna gitmek isterdim. Türk mutfağının bilgi sahibi bir ulusal rehber ile beraber en iyi takdir edildiğini (ve anlaşıldığını) düşünüyorum. Mutfak Backstreets bu hususta size yardımcı olabilir.

7. İstanbul – Asya Yakası’nı keşfedin

Avrupa yakasında yer alan turistik yerlerin çoklığı ile İstanbul’a ilk kez gelen gezginler şehrin Asya yakasına girmezler. Çiya Sofrası ve Walter’ın Kahve Manastırı olmasaydı, o bölgeye da gitmezdik. Kafeler, barlar, restoranlar ve birtakım moda mahallelerin bir labirentine ev sahipliği yapan Asya yakasının sunabileceği çok şey var ve şayet yedekleyebiliyorsanız bir güne dşayet.

8. Aşçılık Dersi Alın

Türkiye’de bunu yapmadık ama seyahat ettiğimizde sık sık yemek dersleri alıyoruz. Yerel mutfağı öğrenmenin keyifli ve kolay bir yoludur. İstanbul’da yeteri kadar vakit geçiriyorsanız ve bir yemek dersi alabilmek istiyorsanız Cookly’den arama yapmanızı öneririm. Bildiğim kadarıyla, dünya genelinde bir günlük yemek pişirme kursları amacıyla Cookly’den daha kapsamlı bir yer yok. İstanbul’da sahip olunan aşçılık kurslarının listesi amacıyla bağlantıyı takip edin.

İstanbulda ulasımla ilgili metrobüs bilgilerine buradan ulasabilirsiniz.

Ülkemizin farklı bölgeleri ile ilgili yazılarımı okumak isterseniz buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı