Türkiye Gezileri

Bir Bakışta Pamukkale

Pamukkale

BİR BAKIŞTA PAMUKKALE

Pamukkale, Türkiye’nin güneybatısı kısmındaki Denizli ilinde bir alandır. Bölgede natural olarak meydana gelen on yedi kaplıcadan gelen su doğrulusunda çökeltilmiş tortul bir kaya olan traverten beyaz terasları ile ünlüdür. Bu kaynaklardan çıkan su, kalsiyum karbonat ile süper doymuştur. Yüzeye vardığında, karbondioksit sudan gaz giderir ve kalsiyum karbonatı yumUşak bir jel olarak bırakır ve sonucunda traverten amacıylae kristalleşir.

Bu kaynaklardan gelen su ısısı 35-100 ° C (95-212 ° F) arasında değişmektedir, bu amaçla M.Ö. ikinci yüzyıldan beri spa olarak kullanılmaktadır. Ne yazık ki, travertenler onlarca senelik turizmden zarar gördü, bu yüzden en güzel teraslar bundan sonra sınır dışı. Görünümlerini güvenliğini sağlamak amacıyla turistlerden ayakkabılarını çıkarmaları ve travertenleri geçerken ayaklarınızı daldırabileceğiniz sığ havuzlar olan belirli bir yolu izlemeleri istenir.

Pamukkale, 1988 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak tanınmaktadır. Pamukkale adı, kalsiyum yataklarının beyaz, pamuk aynısı görünümsı nedeniyle tam manasıyla Türkçe’de “pamuk kale” manasına gelmektedir.

Denizli hakkında daha fazla bilgi isterseniz buraya tıklayın

PAMUKKALE ZİYARET ETMENİN EN İYİ ZAMANI

İronik olarak, Pamukkale’nin yoğun sezonu da en rahatsız edici dönemidir. Yaz turizmi ile komşu kıyı bölgelerine yönlendirilen Pamukkale, sıcaklıkların 40 ° C (104 ° F) kavurucu sıcaklığa vardığı tanınan en yoğun olan Haziran-Ağustos ayları arasındadır. Ziyaret amacıyla daha rahat bir vakit, hava ılımlı ve günlerin uzun bulunduğu ilkbaharda (Nisan-Mayıs) olacaktır. Sonbaharın (Eylül-Ekim) ılık havası fakat daha kısa günleri ile de olumlu bulunduğu söylenir.

Omuz mevsiminde – Kasım ayının ilk haftasında – gittik ve havanın hala elverişli bulunduğunu ve kalabalıklar yönetilebilir bulunduğunu gördük. Sıcaklık bahar kadar uygun olmayabilir, ama kışın yalnızca başlangıcıydı, bu yüzden şimdilik o kadar soğuk değildi. Aslında, yalnızca hafif bir kazak ve tişört içersinde gezmek iyiydi.

MAR-MAY: Hava şartlarında Bahar, Pamukkale’yi ziyaret etmek amacıyla en iyi vakitlerdan biri. Hava ılıktır ve sıcaklıklar 20 ° C (68 ° F) civarındadır.

HAZİRAN-AUG: Pamukkale’de ulusal turizm amacıyla en yoğun sezon. Kalabalık ve sıcak olur, bu yüzden bu ayları atlamak isteyebilirsiniz.

EYLÜL-EKT: İlkbahar gibi Sonbahar da Pamukkale’yi ziyaret etmek amacıyla uygun bir vakitdır. Hava ılımandır ve Eylül ayında Denizli’de Uluslararası Pamukkale Müzik ve Kültür Festivali gibi mühim festivaller düzenlenmektedir. Festivallerden hoşlanıyorsanız, gitmek amacıyla en iyi vakit bu olabilir.

KASIM-ŞUB: Pamukkale’de kış. Soğuk havayı sevmiyorsanız, o vakit gitmek amacıyla en iyi vakit olmayabilir. Sıcaklığın genelde 0 ° C (32 ° F) altına düştüğü Ocak ayında en soğuktur.

Denizlide otel aramak için buraya bakabilirsiniz

PAMUKKALE’DE YAPILACAK ŞEYLER

1. Kalsiyum Travertenleri Gezin ve Hierapolis’i Keşfedin

Burası bu dünyanın dışında. Beyazlığında parıldayan bu kalsiyum travertenleri, gezginlerin Pamukkale’ye akın ettiği şeydir. Bunlar öneme değer bir görünüm ve fazlası insanın büyük ihtimalle daha evvelce hiç görmediği bir şey. Platonun yanından basamaklı olarak, Hierapolis’in antik kalıntılarına ve tepesine ulaşmak amacıyla travertenleri geçebilirsiniz.

2. Kleopatra’nın Havuzunda Roma Sütunları ile Yüzün

Açıklandığı gibi Pamukkale, bir vakitler maden zengini suyu ile ünlü tanınan bir kaplıca şehriydi. Bugün turistler hala Kleopatra’nın Havuzu olarak da tanınan Antik Havuz’da kalsiyum yüklü maden suyunun keyfini çıkarabilirler zira Marc Anthony’den Kleopatra’ya bir armağan bulunduğu söylenmiştir. Bu güzel ağaçlarla kaplı havuzu benzersiz kılan, tabanını yayan mermer sütunlardır. MÖ 2. yüzyıla kadar uzanırlar ve yakındaki Apollon Tapınağı’ndan kalıntılarıdır.

3. Hierapolis Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edin

Arkeolojik eserlere ilgi duyuyorsanız, bu ufak ama enteresan müzeyi ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Eski bir Roma hamamında yer alan tesis, Hierapolis ve Laodicea’nın yanı sıra başka arkeolojik alanların tarihi eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Burada birtakım güzel lahitler bulacaksınız.

4. Travertenlerin Üstünde Yamaç Paraşütü

Bunu aslında çok cazip buldum. Travertenler yerden görkemli görünüyorsa, yalnızca gökyüzünden nasıl göründüklerini hayal edebiliyorum. Biz yalnızca bir gece Pamukkale’de kaldı ve buna karşı karar gerektiğince pahalı. Fakat yeterli vakitınız varsa ve adrenalin dolu aktiviteler gerçekleştirmekten hoşlanıyorsanız, denemek isteyebilirsiniz.

Türkiye’nin bir başka güzelliği olan Kapadokyayı incelemek isterseniz buradan gidebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı