Türkiye Gezileri

Selçuk-İzmir,Efes’e Seyahat Rehberi

Efes'e Seyahat Rehberi

Selçuk-İzmir,Efes’e Seyahat Rehberi

Birçok insan gibi biz de Türkiye’nin bu bölgesine gittik ve ilk olarak bir yeri ziyaret ettik.İzmir – Efes. Dünyadaki en iyi korunmuş Roma kalıntılarından bir tanesidir ve Türkiye’nin en iyi turistik yerlerinden bir tanesidir.İzmir

Yılda iki milyondan çok ziyaretçiyi çeken bu ufak kasabadaki aktivitelerin çoğunun Efes çevresinde dönmesi muazzam değildir. Fakat harabelerin ilgisini çektiği kadar Selçuk kasabasında da sevilecek çok şey bulunduğunu gördük. Rustik bir ülke hissi ile büyüleyici bir koydu kasaba. Basit ve yavaş tempolu, dolambaçlı parke taşlı sokaklarında vakit kaybetmeden biraz daha çoğunu yaparak kaybolmaktan beğeni aldık.

Efes’te turları esasen yaptıysanız ve yedeklemek amacıyla biraz vakitınız varsa, aynı şeyi yapmanızı öneririm. Efes beraberlik olabilir, fakat Selçuk’un atmosferi en çok takdir ettiğim şey.

BİR BAKIŞTA SELÇUK

Selçuk, İzmir’in ufak bir ilçesidir. Efes’e yakınlığı olmasaydı büyük ihtimalle çok çok ilgi çekmeyecek olsa da birkaç mühim cazibe merkezi var. Anlatıldığı gibi, Efes antik kenti, Türkiye’nin en iyi korunmuş kalıntılarından bir tanesidir. Ülkenin en tanınmış turistik yerlerinden bir tanesidir, bu yüzden bu kılavuzu okuyorsanız ve Selçuk’a bir seyahat planlıyorsanız, Efes’i ziyaret etme şansınız vardır.

SELÇUK’U ZİYARET ETMENİN EN İYİ ZAMANI

Ocak-Şubat, sıcaklıkların 8 ° C / 46 ° F’ye kadar düştüğü Selçuk’taki en soğuk vakitdır. Diğer ucunda ise civa 34 ° C / 93 ° F’ye ulaştığında Temmuz-Ağustos aylarıdır. Sıcaklık bakımından Selçuk’u ziyaret etmek amacıyla en makul vakit Nisan-Mayıs ayları, sonrasında Ekim-Kasım aylarıdır. Ne çok sıcak ne de çok soğuk.

Bununla birlikte, Nisan-Mayıs, İstanbul, Kapadokya ve Selçuk gibi Türkiye’nin çoğu bölgesinde yoğun sezon. Birçok otel tamamiyle rezerve edilecek ve fiyatlar en yüksek olacaktır. Bu yüzden Ekim-Kasım aylarının makul vakit bulunduğunu düşünüyorum. Omuz sezonu bu yüzden fiyatlar daha düşük ve kalabalık daha ince. Sıcaklık Bahar kadar makul olmayabilir, ama yalnızca kışın başlangıcıdır, bu yüzden şimdilik çok soğuk değildir.İzmir tıpkı insanı gibi bizi sıcak karşıladı.

Kasım ayı ilk haftalarında gittik ve yalnızca hafif bir kazak ve t-shirt dolaşıp iyiydi. Yağmur mevsimi ekimden nisan ayına kadardır, ama biz oradayken bir kez yağmur yağmadı. Sürekli açık mavi sema vardı.İzmir de bu hava sık sık görülürmüş.

SELÇUK’TA NEREDE KALINIR

Gezinizin hedefi Efes’i ziyaret etmekse, Selçuk kasabasında kalmak en iyisidir. Merkezi bir konuma sahiptir ve kalmak amacıyla en makul yer. Buradan Efes, Meryem Ana Evi ve Şirince’yi basitçe ziyaret edebilirsiniz. Ama şayet bir parti iseniz ve kıyı kenarında kalmak istiyorsanız, Kuşadası tatil beldesi daha iyi bir alternatif olabilir.

Diğer otellere buradan bakabilirsiniz

İzmir-Selçuk

Sadeliği ve özgünlüğü nedeniyle Selçuk’u sevdik. Çok çok gece yaşamı yok ama umursamadık. Ben yalnızca bulunduğu gibi – rustik ve sevimli ufak kasaba vibe ile gelişmemiş sevdim.
Biz Türkiye’ye 2 haftalık gezisi esnasında beş değişik otel kaldık ve Amazon Petite Palace basitçe bizim favorimiz oldu. Konforlu, merkezi bir konumda olan bu otel güler yüzlü insanlar ile doludur.

İzmir-Kuşadası

Kuşadası, Türkiye’nin Ege kıyısında bir tatil beldesidir. Eğer seyir halindeyseniz, geminiz bu yana geminizin yanaşacağı yer. Efes’ten Selçuk’tan daha uzak, fakat harabeleri ziyaret etmek amacıyla iyi bir sıçrama noktası gerçekleştirme amacıyla yeteri kadar yakın (yaklaşık 30 dakika). Plaj ve parti müdavimleri büyük ihtimalle Kuşadası’nda kalmak isteyeceklerdir.

SELÇUK’TA YAPILACAKLAR

1. Efes Antik Kenti’ni keşfedin

Açıklandığı gibi, Efes Türkiye’nin en tanınmış turistik yerlerinden bir tanesidir. MÖ 10. yüzyılda inşa edilen bu antik şehir, bir vakitler antik dünyada ticaret ve ticaretin merkezi olan ve erken Hıristiyanlık amacıyla bir merkez olan mühim bir limandı. Türkiye’deki yalnızca bir arkeolojik kısmı ziyaret edecekseniz, büyük ihtimalle bu olmalı.
Selçuk ya da Kuşadası’ndan Efes’i kendi başınıza basitçe ziyaret edebilirsiniz. Kiralık sesli rehberler var ve Efes’teki bütün değişik siteleri tanımlamak amacıyla iyi bir iş çıkarıyorlar. Fakat rehberli bir tura katılmayı tercih ediyorsanız, bunu Rehberinizi Alın üstünden yapabilirsiniz. Sizi Efes arkeolojik kısmına, İsabey Camii, Meryem Ana Evi ve Artemis Tapınağı’na götürecek tam günlük bir tur sunuyorlar.İzmir de bulunan en güzel yer olabilir.

2. İzmir-Efes Arkeoloji Müzesi’ndeki Eski Eserleri Görüntüleyin

Arkeoloji müzesinde durmadan Efes ziyareti tamamlanamaz. Otogar’dan (otobüs durağı) yalnızca birkaç dakika sonra yenilenmiş bir binada, Artemis Tapınağı’nın kalıntıları ve Efes’in en muhteşem Helenistik ve Roma dönemlerine ait buluntular burada sergilenen sergiler arasında.

3. İzmir-Aziz John ve İsabey Camii Bazilikası’nı ziyaret edin

Selçuk’un kalbinde yer alan Bazilikanın, Havari Aziz John’un mezar kısmı bulunduğuna inanılırken, İsabey Camii, Anatolyan beylik mimarisinin en eski ve en çarpıcı örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Her ikisi de Ayasuluk Tepesi’nde birbirinden yalnızca birkaç dakika mesafede tespit edilen iman anıtlarıdır.

4. Meryem Ana Evi’nde Namaz Kılın

Türkçe “Meryem Ana Evi” manasına gelen Meryem Ana Evi’nin, Meryem Ana’nın Varsayımından evvelce yaşadığı son ev bulunduğu söyleniyor. Çarmıha Gerilmesinden kısa bir vakit sonra burada Havari John doğrulusunda götürüldüğüne inanılıyor. Mt üstünde tespit edilen. Selçuk’a yalnızca 7 km mesafedeki Koressos, sizi otogardan buraya götürmek amacıyla taksi kiralayabilirsiniz.İzmir de en güzel yerlerden biri olan burayı kesin görmelisiniz.

5. Saygılarınızı Artemis Tapınağı’nda ödeyin

Bu ne üzücü bir manzaraydı. Artemis Tapınağı, antik dünyanın yedi harikasından bir tanesidir, fakat geriye kalan tek şey bu yalnız sütun ve birkaç heykel parçası. MS 401’deki nihai yıkımından üç kez evvelce tekrardan inşa edilen hayatta kalan parçalar şimdi İngiliz ve Efes Arkeoloji Müzelerinde sergileniyor. Tapınak otogardan yalnızca kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Efes yolunda, bu yüzden burada ya da arkeolojik siteden geri dönüşte süratli bir mola verebilirsiniz.

TÜRK GIDA REHBERİ

Türk yemekleri uh-efsane! Biz vardı ilk gün ona aşık. Çeşitliliği, uzun tarihi ve imparatorluk mutfağının bıraktığı mirası nedeniyle dünyanın en büyük mutfaklarından biri olarak kabul edilir.

NEREDE YENİR
1. Ejder Restoranı

Ejder Restaurant, Selçuk bölgesindeki en iyi puan alan restoranlardan bir tanesidir. Onlar bize biz Türkiye mutfağında mühim bir madde gibi kuzu ile çok ifade ederek bütün Türkiye gezisi esnasında vardı en iyi kuzu servis! Biz burada güzel bir günde öğle yemeği vardı ve Roma Su Kemeri harika manzarasına vardı.

2. Mehmet ve Ali Baba Kebap Evi

Mehmet ve Ali Baba Kebap Evi de TripAdvisor’ın en iyi restoranları listesinde. Efes Müzesi’nin derhal köşesinde yer alan otel, sergileri izlemeden evvelce ya da sonra bir yemeğin keyfini çıkarmak amacıyla makul bir mekandır. Biz iki yerde yemek yara burası çok keyif aldım.

Daha farklı restoranlar için bu bağlantıya tıklayın

Diğer yazılarımı okumak için buraya tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı