Türkiye Gezileri

Kapadokya, Türkiye Gezi Rehberi

Kapadokya Gezisi

Peri Bacaları, Türkiye Gezi Rehberi

Buraya ilk geldiğimizde otobüsten iniyormuş gibi hissetmedik. Bir uzay gemisinden iniyor gibiydik. Mantar kaplı peri bacaları ve taşa oyulmuş şehirleriyle şimdiye kadar gördüğüm en tuhaf görüntülü manzaraydı. Mağara konutunun burada uzun bir geçmişi vardır, bu yüzden insanlar görünümünı Çakmaktaşlara benzetmiştir, fakat bana göre, daha çok ayın, tamamiyle yabancı ve bu dünyanın değil gibi hissettiler.

Türkiye ile alakalı beni en çok şaşırtan şey coğrafi çeşitliliğiydi. Doğal ya da insan yapımı, Pamukkale’deki kalsiyum travertenlerinden İstanbul’un minare dolu silüetine hayret edecek çok şey var. Ama bence burası hepsinin tepesinde. Yakında göreceğiniz gibi güzellik bu dünyanın dışında.

Ve yerden etkileyici göründüğünü düşünüyorsanız, göklerden görene kadar bekleyin.

BİR BAKIŞTA KAPADOKYA

Kapadokya, İç Anadolu’da eşi benzeri olmayan ay aynısı manzaralarıyla tanınmış bir bölgedir. Peri bacaları olarak adlandırılan, bölgenin tanınan acayip kaya oluşumları, binlerce senedir yoğun volkanik etkinlik ve erozyon ile oluşmuştur. İki tür kayadan oluşurlar – daha sert bir dış bazalt ve daha yumUşak bir iç volkanik tüf kayası. Binlerce sene vakitsince elementler doğrulusunda şekil verilen tüf, daha süratli bir şekilde aşınır ve bu yabancı görüntülü kuleleri koyu mantar aynısı kapaklarla oluşturur.

Yüzsenelar vakitsince insanlar yüzlerce metre derinliğe inen yeraltı şehirleri bile evleri, mağara kiliseleri ve manastırları oymak amacıyla bölgenin yumuşak volkanik kayasını kullanıyorlar. Anladığım kadarıyla, birtakım insanlar bugün hala bu mağara evlerinde yaşıyorlar, fakat fazlası şimdi turizm amacıyla kullanılıyor. Mağara otelleri olarak pazarlanmaktadırlar ve turistler amacıyla tanınmış bir konaklama seçeneğidir.

Bölgenin eşi benzeri olmayan görünümü nedeniyle, burada yapabileceğiniz en tanınmış şeylerden biri sıcak hava balonu sürmek. Sabahın erken saatlerinde, güneş doğmadan derhal önce, genelde gökyüzünü süsleyen yüzlerce renkli balon bulacaksınız. Yerden ya da havadan muhteşem, unutulmaz bir tecrübe ve Kapadokya’da yapılması gereken bir şey.

KAPADOKYA ZİYARETİ

İlkbahar (Mart-Mayıs) ve Sonbahar (Eylül-Kasım) Kapadokya’yı ziyaret edecek en iyi vakitdır. Yoğun sezon değil ve hava ılımlı. Yaz (Haziran-Ağustos) gerektiğince sıcak olabilir – 32 ° C / 90 ° F’ye kadar – ve güney sahilinden akın eden turistler ile senenin en yoğun vakityi. Fiyatlar bu dönemde zirvede. Kış (Aralık-Şubat) sıcaklıklar -6 ° C / 21 ° F’ye düşerek ısınarak soğuyabilir.

Kasım başında gittik ve esasen gerektiğince soğuk almaya başlamıştı, bu yüzden yalnızca Ocak ya da Şubat aylarında nasıl olması gerekliliğini hayal edebiliyorum. Soğuk havaya aldırmazsanız, kış gitmek amacıyla enteresan bir vakit olabilir. Resimler gördüm ve Kapadokya karla kaplı etkileyici görünüyor.

MAR-MAY: Yukarıda belirti edilen amaçlarle Kapadokya’yı ziyaret etmek amacıyla makul vakitdır. Hava makuldir ve kalabalıklar yaz yoğun sezonunda bulunduğu kadar ağır değildir.

HAZİRAN-AĞUSTOS: Kapadokya’da senenin en işlek vakityi bu yüzden konaklama ve etkinlikler amacıyla fiyatlandırma en yüksek civarda olabilir.

EYLÜL-KASIM: İlkbahar gibi Sonbahar da Kapadokya’yı ziyaret etmek amacıyla harika bir vakit. Hava benzer ve kalabalık daha incedir. Biz Kasım ayında biz orada ve esasen gerektiğince soğuk oluyor, bu amaçla Eylül ya da Ekim daha iyi olabilir.

ARALIK-OCAK: Kapadokya’da senenin en soğuk ve en yavaş vakityi. Kışlar soğuk olabilir, fakat yürekli olursanız, senenin güzel bir vakityi. Konaklama ve etkinlikler de bu vakit zarfında en ucuz olabilir.

Göreme

Göreme, Kapadokya turizm merkezidir. Burada Kapadokya’nın ana otobüs terminalinin yanı sıra çok sayıda restoran, seyahat acentesi ve her bütçeye makul değişen fiyat Aralıklarında oteller bulacaksınız. Kapadokya’ya ilk gelişinizse, Göreme muhakkak kalmak amacıyla en makul yerdir. Hem de Kapadokya’nın en çok ziyaret edilen cazibe merkezi olan Göreme Açık Hava Müzesi’ne de yürüme mesafesindedir.

Biz Natureland Cave Hotel isimli şirin bir B & B kaldı. Bir gece yalnızca 40 USD karşılığında, bölgenin yumUşak volkanik tüf kayalarından oyulmuş bir mağara odasında kaldık. Benim düşünceme göre, mağara odaları Kapadokya tecrübesi amacıyla mükemmeldir, bu yüzden burada ilk kez iseniz, o vakit birisinde kalmak şarttır. Natureland Cave Hotel, Göreme’deki otellerin ana kümesinden biraz uzak olsa da güzel. Gözlerden uzak, böylelikle size daha çok huzur ve sessizlik sağlıyor, fakat şehrin kalbindeki bütün restoran ve mağazalara ulaşmak amacıyla aşağı yukarı 10 dakika yürümeniz gerekecek.

Kapadokya’da kalacak yer için bu linke bakabilirsiniz

Ürgüp

Ürgüp, konaklama ve hizmetler yönünden Göreme’ye benziyor, ilaveten bölgenin şarap üretiminin kalbi olarak kabul ediliyor, bu amaçla dışarıda yemek yemek amacıyla harika bir yer. Anladığım kadarıyla, daha güzel oteller ve daha iyi restoranlarla Göreme’nin biraz daha upmarket bir versiyonu, bu yüzden daha sofistike alternatifler arayan insanlar burada kalmak isteyebilirler. Ürgüp şehrinde konaklama bulmak amacıyla bu sitelere göz atın: Booking.com | Agoda.

Uçhisar

Uçhisar, Orta Kapadokya’nın en yüksek izleme noktası olan kaya kalesiyle tanınır. Bölge, Kapadokya’nın en güzel görünümünı sunmaktadır ve fazlası lüks otel, han ve kiralık villaya ev sahipliği yapmaktadır. Küçük restoranlar da dahil olmak üzere iyi bir seçim ile sakin bir alandır. Lüks bir gezgin iseniz, o vakit büyük ihtimalle burada kalmak isteyeceksiniz. Uçhisar’da konaklama bulmak amacıyla bu siteleri denetim edin: Booking.com | Agoda.

Ortahisar

Ortahisar, önceki üç alan kadar ticarileştirilmemiş uykulu bir kasabadır. Burada en çok Kapadokya tecrübesi arayan gezginlere hitap edebilecek kadar çok restoran ya da otel yok. Yürüyüş hoşlanıyorsanız, kasabadan yapabileceğiniz iyi yürüyüşler bol bulunduğunu okudum. Toplu taşıma araçlarına bu kadar erişilebilir değil, bu amaçla Ortahisar’da yalnızca kiralık arabanız varsa kalmak büyük ihtimalle en iyisidir. Ortahisar’da konaklama bulmak amacıyla Booking.com’u denetim edin.

Avanos

Avanos, Kızılırmak’ın kıyısında oturan bir kasabadır. Kızıl Nehir, kasabanın ünlü çanak çömleklerini üretmek amacıyla sarfedilen kilin kaynağıdır. Avanos’ta peri bacaları ya da mağara otelleri yoktur, fakat bir seramik hayranıysanız, burada kalmak isteyebilirsiniz. Çok sayıda mağaza ve restoran da bulunmaktadır. Kiralık bir arabaya sahip olmak en iyisidir, fakat bir adet yoksa, Avanos’tan sizi her saat Göreme’ye ve her iki saatte bir Ürgüp’e götürebilecek otobüsler vardır.

KAPADOKYA’DA YAPILACAKLAR

1. Bir sıcak hava balonu binmek
2. Kırmızı Turda Kapadokya’nın Önemli Noktalarını Ziyaret Edin
3. Yeşil Turda Kapadokya’yı Keşfedin
4. At sırtında Kapadokya’nın Ay Manzarasını keşfedin
5. ATV’de Kapadokya’yı keşfedin
6. Türk Gecesinde Türk Kültürü ve Dansı Tadını Alın

Kapadokya dışındaki yazılarımı okumak için buraya tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı