Amerika Gezileri

New York City’de Gezilecek Yerler

New York City

New York City’de gezilecek en iyi yerler

New york’ unartan gökdelenleri ve anıtları ile büyülenmeseniz bile, ilerleyen sanatlar, yemekler, moda ve gece yaşamı sahneleri ile şaşkına döneceksiniz. Sabahınızı Fifth Avenue’nun tasarımcı raflarına ve öğleden sonranızı Top of the Rock Observation Deck’ten etkileyici kent görünümları yakalamak amacıyla harcayabilirsiniz. Ya da bir sanat aşığıysanız, Chinatown ya da Little Italy’de etnik yemeklerle uğraşmadan evvelce Met ve Guggenheim’da sergilenen etkileyici yapıtlere hayran olabilirsiniz. Hala biraz enerji (ve nakit) kaldıysanız, menfaatli bir Broadway şovuna bilet takma ya da karanlıktan sonra Meatpacking Bölgesini aydınlatan düşük anahtar çatı barlarından ve caz kulüplerinden birine atlama şansını kaçırmayın. . Şehrin en gözde turistik yerlerini gezerken biraz daha çok rehberlik amacıyla rehberli bir tura kaydolmayı düşünün.

Amerika hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz buraya tıklayın

Central Park

Bu yarı park, yarı müze, yarı konser salonu Manhattan’ın merkezini yutar ve kentin en mühim cazibe merkezlerinin fazlası onun yanısıra ya da sınırları dahilindedir (Guggenheim, Metropolitan Sanat Müzesi ve Amerikan Doğa Tarihi Müzesi) , birkaç isim). Fakat gezginler, Central Park’tan diğer bir yere giderken geçmemeniz konusu ile ilgili ısrar ediyorlar. 843 dönümlük bu yeşil alan, New Yorklular ve turistlerin gözdesi; buraya egzersiz yapmak, yemek yemek, hayvanat bahçesine gitmek ve daha fazlası amacıyla gelebilirsiniz.

Four Seasons Hotel New York’taki baş konsiyerjinden Josephine Danielson, “Central Park sene süresince harika ve New York’a gelen herkes amacıyla görülmesi gereken bir yer,” diyor Central Park’ın birkaç saklı hazinesi olduğunu fark etmeyebilirler. Farklı bir şey arıyorsanız konuklara Konservatuar Bahçesini ziyaret etmelerini söylüyorum. ”

Hemen derhal herkes park ile ilgili olumlu bir izlenime sahip, fakat hiç kimse aynı tecrübeye sahip değil ya da aynı şeyi yapmanızı öneriyor. Burada 20 oyun kısmı, 48 çeşme, anıt ya da heykel ve 36 köprü de dahil olmak üzere nerdeyse imkânsız bir görünüm var (gerçekten saklı hazineler). İşte bir kısa liste:

Alice Harikalar Diyarında: 11 metrelik bu heykel, parkın alt doğu tarafındaki 75. Cadde’de tespit edilen sihirli bir mantarın üstüne oturuyor. Çılgın Şapkacı, Cheshire kedisi ve çok sayıda büyüleyici ufak çocukla çevrilidir.

Bethesda Çeşmesi

Bu Romantik çeşmenin adı Kudüs’te iyileştirici güçlere sahip bir havuza işaret ediyor. Oradayken, bu orta park görünümsının üstündeki Su Heykelinin Meleği’nin birkaç fotoğrafını çektiğinizden emin olun.

Kış Bahçesi

Central Park’ta tespit edilen tek resmi bahçe olan Kış Bahçesi, dinlenmek ve görünümnın keyfini çıkarmak amacıyla sakin bir mekandır. İngilizce, Fransızca ve İtalyanca olmak üzere üç değişik stilde düzenlenmiş 6 dönüm bitki örtüsü ve mevsimlik yeşilliklerden oluşmaktadır. Ana kapıları Beşinci Cadde ve 105. Cadde’de bulacaksınız.

Jacqueline Kennedy Onassis Rezervuarı

New Yorklular parkın ortasında yer alan 106 dönümlük bu güzel su kütlesiyle koşmayı severler. Genellikle sonbaharda, çevredeki ağaçların mevsimsel renklerle parladığı doğaldır.

Loeb Kayıkhanesi

Sıcak havalarda Bethesda Çeşmesi’nin yanısıraki East Park Drive etrafında tespit edilen bu Viktorya tipi kayıkhane ve restorandan tekne, bisiklet ya da gondol kiralayabilirsiniz.

Çilek Tarlaları

John Lennon’un şarkısından sonra adlandırılan bu alt batı park kısmı (West Park Drive ve West 72. Caddesinde), şarkıcının 1980 senesinde suikast düzenlediği sokağın karşısında oturuyor. ya da Beatle’a haraç ödeyin.

Wollman Memorial Rink

Bu Aşağı Doğu Yakası noktası bilhassa genç aileler arasında popüler. Kışın bir buz pateni pisti; istikbal yaz, Victorian Gardens Eğlence Parkı’nı burada bulacaksınız.

Central Park’ı Manhattan’ın kalbinde, kent merkezinin derhal kuzeyinde bulacaksınız; 59. ila 110. Cadde arasında uzanır ve Sekizinci ve Beşinci caddelerle sınırlıdır. Central Park’ı ziyaret etmek bedavadır ve ziyaretçileri her gün sabah 6’dan akşam 1’e kadar ağırlar. Otel yapısında tuvalet sahip olunantur ve parkın içersinde beş ziyaretçi merkezi bulunmaktadır. Şehrin en iyi rehberli turlarından bazıları, NYC’nin en iyi yürüyüş turları da dahil olmak üzere parkta durur. Haritalar, sahip olunan bütün aktiviteler ve özel etkinlikler ile ilgili bilgi amacıyla parkın resmi internet sitesine bakın.

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi

Ziyaretçiler, Central Park West’in dışındaki Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’ne baseneıyor. İster karada, ister denizde, ister uzaydaki interaktif sergileri keşfediyor olun; kullanıcı yorumları ortak bir tema alır. Bu müze inanılmaz. Kafeterya ve hediyelik eşya dükkanı bile fark edilmeye değer.

İçinde dört kent bloğuna, 25 binaya ve 45 sergi salonuna yasenemış aşağı yukarı 32 milyon yapıt var, bu yüzden her şeyi bir günde görmeyi planlamayın. Gül Dünya ve Uzay Merkezi özel bir favori, ama aynı vakitte dinozorları, Evren Salonu ve Kelebek Konservatuarı’nı (Ekim’den Mayıs’a kadar sergilenecek) ziyaret etmeyi planlamalısınız. Yerel eksperler ilaveten bu müzenin New York’u ziyaret eden bir aile olarak yapılacak en iyi şeylerden biri olduğunu söylüyor. The Refinery Hotel’in kapıcısı Richard Tucker, “Hayal ürünü bir yer, her yaştan herkes amacıyla iyi … ve eğitici ve etkileşimli” diyor. Yerel eksperler, kurumun kentin kaçırılmayacak müzelerinden biri olduğunu söylüyor.

Rockefeller Center ve Top of the Rock Gözlem Güvertesi

Bu ikonik plaza her şeye sahiptir – güzel heykeller, şaşırtıcı bir buz pateni pisti, NBC Studios’un akvaryum görünümsı, ilaveten mağaza ve restoran orduları. Kuşkusuz yoğun kalabalıklar olacak olsa da, bu en az bir kez sahip olmaya değer bir deneyim. Kış tatilleri sırasında, plaza ışıklı bir Noel ağacı ve buz pateni pistinde kayma yapan patencilerle parıldıyor. Fakat New York maceranız soğuk aylarda gerçekleşmezse üzülmeyin. Yıl süresince yapacak çok şey var. İleride planlıyorsanız, sabahı “Bugün” şovunu izleyerek, öğleden sonra kenti Kaya Gözlem Güvertesi’nden gözlemleyerek ve bir akşam Radio City Music Hall’da bir performans yakalayarak izleyebilirsiniz.

Büyük merkez terminali

Bu güzel tren istasyonunda, öğle yemeği yiyebilir ya da düşene kadar alış veriş yapabilirsiniz, fakat en son gezginler yalnızca görünümyı seyretmekten keyif aldılar. Girmeden evvelce, süslü beaux-arts neoklasik mimarisinin dışarıdan birkaç fotoğrafını çektiğinizden emin olun. Ünlü ana salonun içersinde, mermer zeminlere, altın ve nikel kaplama avizelere ve sema temalı bir tavana bakacaksınız. Yemek seçenekleri lüks (Michael Jordan’ın The Steak House N.Y.C. ya da The Campbell Apartment) ile efsanevi (Oyster Bar ya da Grand Central Market’teki gurme büfeleri) ile süratli ve basit (Starbucks) arasında değişir. Belirtildiği gibi, fazlası alış veriş alternatifi de vardır, fakat fazlası gezgin Grand Central’ın pahalı mallarının çoksını mağazada bırakmanızı önerir. Tren temalı bir hediyelik eşya istiyorsanız, servis pasajındaki The New York Transit Museum Store’u ziyaret edin.

Empire State binası

New York City Tourist 101, Manhattan kent merkezindeki bu dönüm noktası yapısıyla sallanmanız gerekliliğini söylüyor. Ve ağır giriş ücretlerine, kalabalıklara ve uzun çizgilere rağmen, son ziyaretçiler üzgünüm olmayacağında ısrar ediyorlar. Aslında, Empire State Binasının tepesine bir gezi yapmak, Big Apple gezisine başlamak ya da bitirmek amacıyla kusursuz bir yoldur – açık bir günde, kentin aşağı yukarı 1050 metre altındaki mühim olaylarını görebilirsiniz. Sekiz dilde yasenean multimedya turunu, binanın geçmişi ile ilgili ek arka plana sahip simgenin sergileri ve görünümleri süresince ziyaretçilere yönlendirin. Tur, giriş fiyatına dahildir ve ziyaretlerini ilerletmek amacıyla konuklara verilir.

Türkiyedeki şehirler hakkındaki yazılarımı okumak için buraya tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı