Amerika Gezileri

Panama Gezisi

Panama

Zavallı Panama

İnsanlara daha sonra nereye seyahat edeceğimi söylediğimde, normalde “oh, havalı!” Derler ama Panama ülkesine gideceğimi söylediğimde, herkes yalnızca “neden?” Dedi. vergi kaçakçılığı ile ilgili şaka.

Çoğu insanın Panama’yı yalnızca uluslararası finansla ya da kanalıyla ilişkilendirdiğini ve bunu bir seyahat amacı olarak düşünmediğini düşünüyorum ve bu yüzden gitmek istedim.

2013’te Orta Amerika’da daha uzun bir yolculuk esnasında kısaca ziyaret ederken, bu sene Panama’ya daha yakından bakma şansım oldu.

Bil bakalım ne oldu? Panama inanılmaz!

Bozulmamış doğasını ve çoklıkla turistik olmayan atmosferi seviyor. Kosta Rika’nın daha düşük anahtarlı bir versiyonu gibi – harika plajları, vahşi hayatı ve milli parkları ile – ama kalabalıklar olmadan hissediyor.

Guatemala ve Kolombiya gibi ülkelerin belki de daha sıcak ve daha canlı bir kültüre sahip olduklarını düşünürken, Panama’nın da daha güvenilir ve daha basit seyahat ettiği biliniyor, bu amaçla bölgeye nazik ve aslında keyifli bir giriş sağlıyor.

Bocas Del Toro, Panama’nın ana tatil beldesidir ve muazzam bir şekilde birtakım güzergahların yalnızca o bölgeye gitmeyi önerdiğini gördüm.Bocas’ı sevdim, ama benim amacıyla, Panama’da burada konuşacağım diğer fazlası yerde gerçek vurgular bulundu.

Tarihçe

1914’te dünyaca ünlü Panama Kanalı’nın kurulmasından bu yana, bu ülke Pasifik ve Karayipler arasında bir bağlantı noktası olarak hizmet veren uluslararası taşımacılığın kalbinde yer almaktadır. ABD giderek daha ucuz duruma geldi ve daha çok Amerikalı burada emekli olmaya başladı. (aynı vakitte uluslararası bankacılık amacıyla büyük bir merkezdir). Çoğu gezginler Orta Amerika’da yolculuklarına başlar ya da dururlar ve Bocas del Toro’nun iyi yıpranmış turistik yoluna yapışırlar, Boquete, San Blas adaları ve Panama Şehri, fakat daha az tanınan yerlerden birtakımlarına gider iseniz daha iyi yemek, manzaralar ve daha ucuz fiyatlarla ödüllendirileceksiniz.Panama, vahşi hayatı, milli parkları olan havalı bir ülkedir. , ve keşfetmeye değer plajlar!

Daha fazlası için tıklayınız

Konaklama

Konaklama – Konaklama Panama’da son derece ucuzdur, 8-12 USD arasında bir hostel yurdunda bir gece.Hotellerde özel odalar çift şahıslik bir oda amacıyla gecelik aşağı yukarı 40 USD’den başlamaktadır. Uygun fiyatlı oteller gecelik 20 USD’den başlamaktadır.Özel banyo, klima ve (bazen) kahvaltı amacıyla gecelik 60 USD’ye yakın ödeme gerçeklştirmeyi beklemektedir. Konaklama ücreti aşağı yukarı 15 USD geceliktir.Tüm bir ev ya da daire amacıyla gecelik en az 60 USD ödeme gerçeklştirmeyi bekler. Kamp, ülke genelinde gecelik 5-10 USD ücrete tabidir. Panama’da sörf gerçekleştirme nerdeyse sahip olunan değildir. Seyahatiniz esnasında ona güvenmeyin.

Tavsiye edilen yerlerim

Luna’nın Kalesi, Hostel Mamallena (Panama Şehri)

Yiyecek – Yerel yiyecek-tezgah yemekleri aşağı yukarı 2-5 USD ve tavuk, pilav ve fasulye alacaktır.Westized restoranlar yemek başına 10 USD’ye yakın olacaktır.Şarap ile güzel bir yemek amacıyla 40 USD seviyesinde ödeme gerçeklştirmeyi bekliyoruz. Bardaki yerli bira genelde 2 USD seviyesindedır.Kendi yiyeceklerinizi satın alıp kendi yemeklerinizi pişirirken, burada çok ucuz yiyeceklerle mühim tasarruflar olmayacaktır. Bir haftalık bakkaliye 30-50 USD ödemeyi bekliyoruz. .

Ulaşım

Ülkenin dört bir yanındaki otobüslerin fiyatları 10-20 USD arasında, geceleme otobüslerinin fiyatı 25 USD, Panama City’nin bir yanından diğer yönüne seyahat etmek ise 4 USD seviyesinde. Ancak, fazlası kentte kullanılabilir, yalnızca bisiklet yollarının bulunduğu yere binmek isteyeceksiniz – yollarda sürüş en güvenilir değildir. Birkaç saat amacıyla 10-20 USD ödemeyi umun.

Aktiviteler

Kahve turları 25 USD, iki tanklı dalış aşağı yukarı 60 USD, en çok rehberli günlük yürüyüşler 50 USD seviyesinde. Panama Kanalı ziyareti 15 USD. Popüler San Blas adası gezisi ücreti aşağı yukarı 425 USD.

Para Tasarruf İpuçları

Küçük farklılıklar yapın

Taksi şoförleri ve mağaza görevlileri, ucuz mamüller amacıyla 20 USD fatura kabul etmeyecektir.Alışverişe ya da taksiye binmeden evvelce notları kırdığınızdan emin olun.

Yerel stantlarda yemek yiyin

Yerel yemek tezgahlarındaki yemekler 3-4 USD arasındadır.Pilav, tavuk, fasulye ve belki de diğer bir doğrultu artı bir meşrubat alacaksınız.Panama’daki yemeği sevmedim ama fiyata vardı, çok ucuz yemek yaptı.

Taksilerden kaçın

burada taksilerin tam bir soygun bulunduğunu gördüm. Arkadaşım JP “Gringoed olsun” dediği gibi, onlar da müzakere etmek amacıyla Asya gibi yerlerde bulduğumdan çok daha isteksizdi. mümkün.

Suyunuzu doldurun

Ülkenin fazlasında musluk suyunu içebilirsiniz. Sizi öldürmeyecek ya da hasta etmeyecektir.Her vakit yeni su şişeleri almaya lüzum yoktur, bu yüzden günde birkaç dolar tasarruf edin ve doldurun.

Bira

Bira hostel mutlu saatler esnasında genelde 0.50-1 USD.Aksi takdirde, ulusal bir Panama ya da Balboa aşağı yukarı 2 USD.Karışık meşrubatler daha pahalıya mal olacak, bu yüzden biraya sadık kalın. iyi vakit.

Sıcak sudan kaçının

Sıcak su her vakit çok daha pahalıya mal bulunduğu amacıyla soğuk su duşlu odalar alın.Burada o kadar sıcak ki, nerdeyse hiç sıcak suya lüzumsinim duymayacaksınız. Su!

Panama’nın yürüyüş ve serüven seyahati başkenti

Boquete, kahve tarlaları, yürüyüş ve binicilik, ATV ya da ırmak raftingi gibi diğer açık hava serüvenlarını ziyaret etmek amacıyla tanınmış bir destinasyondur. Kasaba yeteri kadar güzel – ve turizm ve ulusal Amerikan emeklileri nedeniyle lüzumtiğince uluslararası – ama aslında etrafı Sizi Boquete’ye götüren yol yalnızca orada bitiyor; kuzeye sayısız yağmur ormanlarından diğer bir şey değil, batısında Panama’nın en yüksek dağı olan Volcán Barú (3.475m) var.

İnanılmaz derecede natural ve çok yorucu olmayan Kayıp Şelalelere bir öğleden sonra yürüyüşü amacıyla gittim, yemyeşil ormandan geçip üç görkemli şelalenin içersinde durdum. Bu yürüyüşü bir rehber olmadan kendiniz ve girişten taksiye binerek basitçe yapabilirsiniz. Yaklaşık 3 saat sürer.Daha uzun bir yürüyüş amacıyla fazlası şahıs Sendero Los Quetzales izini tavsiye eder (7 saate kadar).

San Blas Adaları, Orta Amerika’da bulacağınız en bozulmamış adalardan birtakımları bulunduğunu düşündüğümüz amacıyla özel bir sözü hak ediyor: Takımadalardaki turizm, bölge üstünde bir dereceye kadar özerkliğe sahip olan yerli Kuna doğrulusunda düzenleniyor.

San Blas Adaları yalnızca organize tekne turları ile ziyaret edilebilir. Bunlar genelde bir Kuna köyünü ziyaret etmeyi içerir, fakat burada bir tür antropolojik tecrübe beklemeyin (açıkçası, her vakit ziyaretçi alırlar, fakat hangi adalara bağlıdır) San Blas’ın keyfini çıkarmanın en iyi şansının 3 günlük / 2 gece bir yolculuğa çıkmak bulunduğunu düşünüyorum; Ucuz ve süratli bir günlük gezi yapan tanıştığım gezginler genelde biraz hayal kırıklığına uğrarlar. daha az uzak adalar çok daha yoğun.

PANAMA ŞEHRİ

Panama Şehri amacıyla bir şey söyleyeceğim: emniyet ve genel hoşnutluk açısından, muhakkak Orta Amerika’daki diğer başkentleri yener. İş alanındaki gökdelenlerden kıyı şeridindeki sayısız kınaya kadar, size hafifçe hatırlatabilir. Miami gibi bir kent.

Ne yazık ki mühim bir öğeyi da yok: sıcaklık ve ruh.Güzel bir şekilde organize edilmiş ve oran olarak endişesiz olmasına karşın, Panama Şehri benim amacıyla pek bir şey yapmıyor. Belki Panama’da stereotiplere uyan tek yer, göründüğü gibi Her nasılsa, yalnızca kara para aklama amacıyle inşa edilmiş (… iddia edildiği gibi) boş duran sayısız gökdelen gibi, içeride biraz içi boş gibi hissediyor.

Evet, Casco Viejo’nun eski tarihi bölgesi var, fakat çoklıkla iyi yemek ve gece yarısı kokteylleri amacıyla görünen suni bir ek. Biraz ıssız sokaklarını çok daha canlı sömürge eski kentleriyle karşılaştırmaya yardımcı olamadım. Küba’da Havana ya da Kolombiya’da Cartagena.Tarihi binalar güzel bir şekilde restore edilmiş, ama aynı vakitte alanın biraz çok bulunduğunu düşünüyorum.

Panama Kanalı’nı görmek amacıyla Miraflores Ziyaretçi Merkezine gittim. Fakat müze o kadar da anlayışlı değil ve sıraya koyduğunuz film yalnızca sevimsiz bir infomercial. Onun rastgele bir gemi geçtiğini daha kıymetli bulmuş olabilirim Sabah, izlenim güvertesi lüzumtiğince havalı gözüküyor.

Daha ulusal bir tecrübe amacıyla Mercado De Marisco Cinta Constera’da deniz mahsulleri almayı aslında çok sevdim.  Kent merkezine arabayla yalnızca 10 dakikalık uzaklıkta olmasına karşın gerçek bir vahşi hayat sığınağı. Tepelerinden biri size şehrin harika bir panoramik manzarasını sunuyor (Ancon Tepesi’nden daha iyi).

Yine de, şimdi üç kez Panama City’den geldim ve kalbimi tam olarak yakalamadı. Ülke etrafında görmek amacıyla çok çok şey varsa, bence bir gece geçirmek yeterli olabilir.Belki benim amacıyla tıklamamış olabilir.

Diğer yazılarımı okumak için anasayfaya buradan dönebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı